Okolice

Gmina Nowy Wiśnicz położona w Beskidzie Wyspowym na wysokości 400 m. n.p.m. leży w obrębie parku krajobrazowego. Odznacza się różnorodnością rzeźby terenu i klimatu, ciekawą roślinnością, a także występowaniem różnych gatunków zwierząt. wieliczka

Na Ziemi Wiśnickiej krzyżują się trasy turystyczne a sam Nowy Wiśnicz jako miasteczko historyczne założone przez Stanisława Lubomirskiego w połowie XVII wieku posiada wiele atrakcyjnych zabytków . Należy do nich przede wszystkim zamek gotycki rozbudowany po 1500 r. przez Kmitów a następnie w 1621r. rozbudowany przez Lubomirskich w okazałą rezydencję barokową.

zamek nowy wśnicz
W niedalekiej odległości od zamku znajduje się Koryznówka drewniany domek w którym bywał i malował Jan Matejko. Znajduje się tam muzeum pamiątek po największym polskim artyście . Spacerując dalej dotrzemy do budynków więzienia , które były niegdyś Klasztorem Karmelitów którzy przebywali w nim do 1788. Istnieje możliwość zwiedzania resztek pozostałości po klasztorze, murów , więzienia oraz kaplicy.

Ratusz Nowy Wiśnicz Następnym zabytkiem Nowego Wiśnicza jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświetszej Marii Panny zbudowany w 1620r. przez St. Lubomirskiego .Znajduje się tam wiele cennych i ciekawych malowideł znajdujących się w odnowionych niedawno ołtarzach. Kościół otoczony jest ze wszystkich stron murem, dwoma kruchtami oraz plebanią i dzwonnicą. Na rynku znajduje się Ratusz Miejski także z 1620r.

 

 

kopalnia soli Wieliczka

 

www.000webhost.com